JVC GRDVM80 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRDVM80 |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 680000 |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | DV (Digital Video) |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-In Edit Capability PC Connection |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | A/V Input IEEE 1394 S-Video |
| Power | |
| Power Source: | AC Input Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.063 in |
| Width: | 4.93 in |
| Depth: | 3.87 in |
| Weight: | 1.2 lbs |