JVC GRSXM37US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRSXM37US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 25 X |
| Digital Zoom: | 1000x |
| Filter Diameter: | 30.5 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive S-VHS-C |
| Minimum Lux Rating: | 1 lux |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Digital Fade Fader Function Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x DC Power In |
| Power | |
| Power Source: | AC Input Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.9 in |
| Width: | 3.2 in |
| Depth: | 8.5 in |
| Weight: | 1.70 lbs |
| Dimensions: | 4.90" Height x 8.50" Width x 3.20" Depth |