JVC GRSXM38US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GRSXM38US |
| Power | |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Product Manual: | Manual Link |
| Green Compliance: | Yes |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 25 X |
| Digital Zoom: | 1000x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive S-VHS-C |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Fader Function Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x Video Out 1 x Audio Out 1 x S-Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 1.71 lbs Approximate |
| Dimensions: | 4.92" Height x 3.19" Width x 8.50" Depth |
| Additional Specifications | |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Focus Features: | Manual Focus |