JVC GYHD200CHU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GYHD200CHU |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33" |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Tape Drive Memory Card MiniDV |
| Video Capture Format: | HDV DV |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3.50 in |
| Interface Connection: | 1 x Composite Video Out 1 x Component Video Out 1 x Microphone 1 x Audio In 1 x Audio Out 1 x 6-pin IEEE 1394 2 x Headphone 1 x Remote Control 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 8.16 lbs - including viewfinder microphone and tape |
| Dimensions: | 9.20" Height x 9.60" Width x 16.30" Depth |