

JVC's versatile GY-HM710 ProHD Compact Shoulder Camcorder with Canon 14x Lens is a professional ENG camera that uses the same 3x 1/3" CCD sensors and compact shoulder-mount form factor as the GY-HM790. Designed for professional field-recording applications such as newsgathering, event videography, documentary filmmaking and digital cinema, the GY-HM710 comes equipped with a Canon 14x zoom and is capable of capturing full-HD 1080i/p video as native MP4 or MOV files.Standard-definition AVI and MOV file formats (480i) can also be directly recorded for legacy SD applications. All this makes the camera tops in its ability to output ready-to-edit files for such NLEs as Final Cut Pro and Adobe Premiere. If you don't particularly need studio-control options, the HM710 is an excellent, economical camcorder choice that includes all the features you've come to expect from a professional camera.There are XLR inputs with manual control, HD/SD-SDI output for monitoring or recording to an external unit and 1920 x 1080 recording at 24p, 30p and 60i to dual hot-swappable SDHC cards (media sold separately). In addition, the ProHD camcorder provides some nice surprises. The supplied interchangeable lens is a high-definition Canon 14x zoom that features minimal chromatic aberration and starts at 4.4mm (equivalent to 32mm in the 35mm world) on the wide end.The camera features a generous 20-second pre-record cache, preventing missed shots - this is especially helpful for pr
| Basic Info |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GYHM710U |
| Product Type |
| Product Type: | Professional Camcorder |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 1/3" |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 14 X |
| Focal Length: | 4.40 mm to 61.60 mm |
| Filter Diameter: | 82 mm |
| Video Recording |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD SD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 1.3 lux |
| General Features |
| LCD Screen Size: | 4.3 in |
| Dimensions |
| Weight: | 7.50 lbs |
| Additional Specifications |
| Green Compliance: | WEEE |
| Parent Product Type: | Camcorder |
JVC GZHD300RUJVC GZEX310AUS