1/5.8" 2.5 megapixel back illuminated CMOS sensor 1080p HD video Konica Minolta(R) 40x optical zoom 3" touchscreen LCD AVCHD & standard definition dual format recording 24Mbps UXP recording 1080/60p output Advanced image stabilizer Intelligent auto record Face detection HDMI(R) output USB A/V output Compatible with SDXC(TM) Cards Includes BN-VG107 1-hour battery Dim: 4.6"H x 2"W x 2.2"D Red UPC : 046838049651 Shipping Dimensions : 7.60in X 5.60in X 3.90in Estimated Shipping Weight : 1.25
| Basic Info |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZE100RUS |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/5.8" |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 2.90 mm to 116 mm |
| Video Recording |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Power |
| Battery Life: | 1 Hour |
| Dimensions |
| Weight: | 6.53 oz |
| Additional Specifications |
| Parent Product Type: | Camcorder |
JVC GZHD300RUJVC GYHM150U