1/5.8-inch 1.5M pixel Back-Illuminated CMOS, 40x Optical Zoom (in High Definition) / 70x Dynamic Zoom (in Standard Definition) / 200x Digital Zoom, Memory Card Slot for SDXC/SDHC/SD, Software provided (for Windows(R)), AVCHD & Standard Definition Dual Format, 24Mbps High Bit Rate Recording
| Basic Info |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZEX210BUS |
| Product Type |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/5.8" |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 2.90 mm to 116 mm |
| Video Recording |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| General Features |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Dimensions |
| Weight: | 8.29 oz |
| Additional Specifications |
| Parent Retsku: | B006YVMA5C |
JVC GZHD300RUJVC GZEX515