JVC GZEX555 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZEX555 |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 38 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 40.5 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SDXC Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus HDMI Accessory Shoe A/V Output |
| Additional Features: | Built-in Light Touch Screen |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 2.1 in |
| Depth: | 4.6 in |
| Weight: | 8.99 oz |