JVC GZHD30 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHD30 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.33 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 43 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage microSD Card |
| Video Capture Format: | MPEG-1 MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.8 in |
| Interface Connection: | A/V Output Component Video HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 80 GB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.7 in |
| Width: | 2.8 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 15.5 oz |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 80 GB |