JVC GZHD300R Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHD300R |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.24" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Focal Length: | 2.90 mm to 58 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Video Capture Format: | AVCHD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x HDMI 1 x Component Video Out 1 x Audio/Video Out 1 x USB 2.0 USB 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Power | |
| Battery Life: | 1.33 Hour |
| Dimensions | |
| Weight: | 11.46 oz |
| Dimensions: | 2.68" Height x 2.09" Width x 4.45" Depth |