JVC GZHD40 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHD40 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.33 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 43 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage microSD Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.8 in |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output Component Video HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Dimensions | |
| Height: | 2.68 in |
| Width: | 2.87 in |
| Depth: | 4.84 in |
| Weight: | 1.01 lbs |