JVC GZHD500BE Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHD500BE |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/5.8" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 3 mm to 60 mm |
| Filter Diameter: | 37 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | Full HD |
| General Features | |
| Hard Drive Capacity: | 80 GB |
| Dimensions | |
| Weight: | 9.35 oz |