JVC GZHD6 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHD6 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 3 |
| Image Sensor Size: | 0.20" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Filter Diameter: | 43 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light Built-in Speaker PictBridge Support Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 2.80 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x HDMI 1 x Component Video Out 1 x S-Video Out 1 x Audio/Video Out 1 x i.Link 1 x Microphone 1 x DC Power In |
| Built-in Memory: | 120 GB |
| Hard Drive Capacity: | 120 GB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 2.5 hour(s) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.88 in |
| Width: | 3.12 in |
| Depth: | 5.44 in |
| Weight: | 1.25 lbs |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - A/V (RCA Composite) Cables - Component Video Cables - USB Carrying Strap Editing Software Lens Hood Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| Max Focal Length: | 33 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1920 dpi |
| Max Vertical Image Resolution: | 1080 dpi |
| Min Focal Length: | 3.3 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | MP2 (MPEG-1 Audio Layer 2) |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 2 1/f |
| Built-in Memory: | 120 GB |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 60 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto Manual |