JVC GZHM1SUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHM1SUS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.43" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 20 X |
| Digital Zoom: | 1000x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 4 lux |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x Composite Video Out 1 x Headphone 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x Audio/Video Out 1 x USB 1 x Component Video Out 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 64 GB |
| Additional Specifications | |
| Exposure Control: | Auto Manual |
| White Balance Modes: | Auto Indoor1 Indoor2 Sunny Cloudy White Set |
| Maximum Frame Rate: | 600 fps |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 10 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 10.6 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 48.30 mm to 483 mm |