JVC GZHM400US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHM400US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.43 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Filter Diameter: | 46 mm |
| Focal Length: | 6.70 mm to 67 mm |
| Video Recording | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Minimum Lux Rating: | 9 |
| Image Stabilization: | Optical |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | AVCHD |
| General Features | |
| Built-in Memory: | 32 GB |
| LCD Screen Size: | 2.80 in |
| Interface Connection: | 1 x Audio/Video Out 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x Component Video Out 1 x USB 2.0 USB 1 x Mini-phone Headphone 1 x Mini-phone Microphone 1 x DC Power In |
| Flash Memory Capacity: | 32 GB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 2.42 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 2.8 in |
| Width: | 2.6 in |
| Depth: | 5.6 in |
| Weight: | 1.1 lbs |
| Dimensions: | 2.83" Height x 2.64" Width x 5.31" Depth |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 32 GB |
| Battery Include: | Yes |
| Product Line: | Everio |
| Shortest Shutter Speed: | 1/4000 Second |
| Longest Shutter Speed: | 1/2 Second |
| Total Camcorder Resolution: | 10.3 Megapixel |
| Product Model: | GZ-HM400 |
| Effective Image Resolution: | 9 Megapixel |
| Brand Name: | JVC |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Exposure Control: | Aperture PriorityManual |
| White Balance Modes: | AutoManualFineCloudHalogen |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Maximum Frame Rate: | 600 fps |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 48.50 mm to 485 mm |
| Interlaced Scan: | Yes |
| Progressive Scan: | Yes |
| Parent Retsku: | B002JPJJGU |