JVC GZHM450BUSM Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHM450BUSM |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/5.8" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| Video Capture Format: | Full HD SD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Flash Memory Capacity: | 32 GB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.00 oz |
| Additional Specifications | |
| Product Model: | GZ-HM450 |
| Brand Name: | JVC |
| Maximum Frame Rate: | 60 fps |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Total Camcorder Resolution: | 1.5 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Progressive Scan: | Yes |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 45.60 mm to 1824 mm |
| Product Line: | Everio |