JVC GZHM45BUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHM45BUS |
| Product Type | |
| Product Type: | Palm Held Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 999 X |
| Focal Length: | 2.9 mm to 116 mm |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 40.5 mm to 1620 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SDHC Card SDXC Card SD Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 MPEG |
| Image Stabilization: | Sensor Shift |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus HDMI A/V Input |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 2.19 in |
| Width: | 1.94 in |
| Depth: | 4.69 in |
| Weight: | 6.53 oz |