JVC GZHM550BUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZHM550BUS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.43" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Focal Length: | 6.70 mm to 67 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Solid State Drive Memory Card |
| Video Capture Format: | AVCHD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Power | |
| Battery Life: | 45 Minute |
| Dimensions | |
| Weight: | 10.58 oz |
| Dimensions: | 2.44" Height x 2.17" Width x 4.53" Depth |