JVC GZMC100E Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMC100E |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.278 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | CompactFlash Microdrive SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Speaker Fader Function Self Timer Viewfinder |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Interface Connection: | A/V Input Headphone Jack S-Video USB - Universal Serial Bus |
| Removable Flash Memory Included: | 4 GB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.06 in |
| Width: | 1.61 in |
| Depth: | 2.795 in |
| Weight: | 8.45 oz |