JVC GZMG155 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG155 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 32 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Built-in Speaker |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x Audio/Video Out 1 x USB 1 x Docking Station 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 30 GB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Rechargeable Battery (unspecified) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Battery Life: | 1.58 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 2.81 in |
| Width: | 2.63 in |
| Depth: | 4.38 in |
| Weight: | 11.64 oz Approximate - excluding battery 13.23 oz Approximate - including battery |
| Dimensions: | 2.80" Height x 2.60" Width x 4.33" Depth - Approximate |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Max Focal Length: | 80 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1152 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 864 pixels |
| Min Focal Length: | 2.5 mm |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 2 1/x sec. |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 60 frames/s (fps) |
| White Balance: | Auto |
| Green Compliance: | Yes |
| Description: | GZMG155EK |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Docking / Cradle Stand Remote |
| Max Aperture: | 1.8 1/f |
| SKU: | DJVCGZMG155EKGB |
| Audio Support: | Dolby Digital / AC3 |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Product Line: | Everio |
| Effective Video Resolution: | 0.7 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 1.1 Megapixel |
| Product Model: | GZ-MG155 |
| Effective Image Resolution: | 1 Megapixel |
| Brand Name: | JVC |
| Maximum Image Resolution: | 1152 x 864 |
| Exposure Control: | Program AE |
| Maximum Video Lines: | 625 |
| Frequency Band: | Auto Illumi. LightMulti-Language On-Screen MenuHard Disk Protection with Drop Detection and Floating SuspensionBacklight/Spotlight compensationSelf-TimerPlaylist Video Clip Playback and Slide Show Still PlaybackIn-Camera File EditingPlayback Scene TransitionsDock Interfaces:AV OutS-Video OutUSB2.0/1.1DV Out (IEEE1394 i.LINK)DC In |