With the JVC GZ-MG21 Everio Hard Drive Camcorder you can record all the great stuff that makes life more fun. Whether you're recording the family football game or your child's first play, the 1/6" 680k pixel CCD gets every part of the action. The 32x optical & 800x Digital Hyper Zoom lets you record every event, and the 2.5" LCD monitor lets you preview while you record. The built-in 20GB hard drive lets you record everything without having to carry tapes or memory cards; you can then transfer directly to a computer through the USB port. 470 lines of resolution 16 - 9 video mode (high-quality) Digital still capture (640x480) SD card slot USB 2.0 6x transfer rate Auto illumination light Power-linked operation Includes remote control PictBridge compatible Data battery (VF714) Multi-language controls (4 languages) Stick controller button MPEG editing, Cyberlink & Photo Navigator software included
| Basic Info |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG20 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.167 in |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 25 X |
| Digital Zoom: | 800 X |
| Filter Diameter: | 27 mm |
| Video Recording |
| Recording Media: | Internal Memory SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Image Stabilization: | Digital |
| General Features |
| Additional Features: | Built-In Edit Capability Built-in Light PC Connection |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | A/V Output S-Video USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 20 GB |
| Power |
| Power Source: | AC Input Rechargeable Battery |
| Dimensions |
| Height: | 2.76 in |
| Width: | 2.64 in |
| Depth: | 4.29 in |
| Weight: | 0.84 lbs |
JVC GZHD300RUJVC GCFM1AE