JVC GZMG27US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG27US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16 in |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 32 X |
| Filter Diameter: | 30.5 mm |
| Digital Zoom: | 800x |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light PC Connection PCM Digital Recording Self Timer |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 20 GB |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Hard Drive Capacity: | 20 GB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input Lithium-Ion Battery Rechargeable Battery |
| Battery Life: | 1.16 hour(s) |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Dimensions | |
| Height: | 2.76 in |
| Width: | 2.68 in |
| Depth: | 4.29 in |
| Weight: | 12 oz Approximate - excluding battery and lens cap 14.08 oz Approximate - including battery and lens cap |
| Dimensions: | 2.72" Height x 2.68" Width x 4.29" Depth |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | AC Adapter Battery Cables Remote |
| Max Focal Length: | 55 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 640 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 480 pixels |
| Min Focal Length: | 2.2 mm |
| Min Focus Distance: | 1.3 ft |
| Max Resolution: | 720 x 480 |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Audio Support: | Dolby Digital PCM Stereo |
| Special Effects: | 16:9 Wide Screen TV Effect Black and White Classic Film Sepia Strobe |
| Maximum Shutter Speed: | 4000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 2 1/f |
| Built-in Memory: | 20 GB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure Manual Exposure Multiple Program Modes |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| Total Pixels: | 680000 |
| White Balance: | Auto Manual Preset Modes |
| Green Compliance: | Yes |