JVC GZMG330AUS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG330AUS |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.17" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Digital Zoom: | 800x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Video Capture Format: | SD |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 30 GB |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Fader Function Touch Screen |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Power | |
| Battery Life: | 1.83 Hour |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Dimensions | |
| Weight: | 11.20 oz Approximate - Excluding battery 12.80 oz Approximate - Including battery |
| Dimensions: | 2.68" Height x 2.18" Width x 4.68" Depth |
| Height: | 2.7 in |
| Width: | 2.2 in |
| Depth: | 4.5 in |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Frequency Band: | Auto Illumi. Light Laser Touch Operations 3-Dimension Noise Reduction (3D NR) Built-in Sliding Lens Cover Outdoor / Indoor Modes Multi-Language On-Screen Menu Hard Disk Protection with Drop Detection and Floating Suspension Backlight/Spotlight compensation |
| Exposure Control: | Program AE |
| Product Series: | G |
| Total Camcorder Resolution: | 0.7 Megapixel |