

The GZ-MG77 Everio Hard Drive Camcorder you can record all the stuff that makes life more fun. Whether you're recording the family football game or your child's first play, the 1//3.9" 2.1 MegaPixel CCD gets every part of the action. The 32x optical & 800x Digital Hyper Zoom lets you record every event, and the 2.7" LCD monitor lets you preview while you record. The built-in 30GB hard drive lets you record everything without having to carry tapes or memory cards; you can then transfer directly to a computer through the USB port, at an incredible 12x transfer rate. Share the highlights of your life more easily with the GZ-MG77 Everio Hard Drive Camcorder. 30GB hard drive 540 lines of resolution 16 - 9 video mode (high-quality) Digital still capture (1600x1200) Built-in DVD control (share station) SD card slot USB 2.0 12x transfer rate Auto illumination light Power-linked operation Includes remote control Built-in flash PictBridge compatible Data battery (VF714) Multi-language controls (4 languages) Stick controller button MPEG editing, Cyberlink & Photo Navigator software included
| Basic Info |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG40 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.22 in |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 15 X |
| Digital Zoom: | 700x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Image Stabilization: | Digital |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| General Features |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-In Edit Capability Built-in Light Built-In Microphone Date Code Digital Fade PC Connection Selective Image Deletion Time Code |
| Built-in Memory: | 20 GB |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x S-Video Out 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 20 GB |
| Power |
| Power Source: | Rechargeable Battery |
| Dimensions |
| Height: | 2.76 in |
| Width: | 2.64 in |
| Depth: | 4.29 in |
| Weight: | 0.84 lbs |
| Dimensions: | 2.76" Height x 2.64" Width x 4.29" Depth |
JVC GZHD300RUJVC GZHM340BUS