JVC GZMG555 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG555 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.14" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 300 X |
| Filter Diameter: | 46 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Image Stabilization: | Digital / Electronic |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| General Features | |
| Additional Features: | Backlight Compensation Built-in Light Built-in Speaker Fader Function PictBridge Support |
| Interface Connection: | A/V Input A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| LCD Screen Size: | 2.70 in |
| Hard Drive Capacity: | 30 GB |
| Power | |
| Power Source: | DC Input |
| Energy Star Compliant: | Yes |
| Green Compliance: | Yes |
| Battery Life: | 1.17 Hour |
| Dimensions | |
| Height: | 2.88 in |
| Width: | 2.94 in |
| Depth: | 4.69 in |
| Weight: | 1.1 lbs |
| Dimensions: | 2.83" Height x 2.91" Width x 4.65" Depth |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG |
| Max Horizontal Image Resolution: | 1944 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2592 pixels |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Built-in Memory: | 30 GB |
| Exposure Settings: | Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Flash: | Accessory Shoe Built-in Auto Flash |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus |
| White Balance: | Auto Preset Modes |
| Green Compliance: | Yes |
| Parent Retsku: | B000MANEDI |