JVC GZMG630SU Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZMG630SU |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.16" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 35 X |
| Digital Zoom: | 800 X |
| Filter Diameter: | 30.5 mm |
| General Features | |
| Additional Features: | Built-in Light |
| LCD Screen Size: | 2.7 in |
| Built-in Memory: | 60 GB |
| Interface Connection: | 1 x HDMI 1 x Audio/Video Out 1 x USB 2.0 USB 1 x DC Power In |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Power | |
| Power Source: | Rechargeable Battery (unspecified) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.69 in |
| Width: | 2.13 in |
| Depth: | 4.5 in |
| Weight: | 10.76 oz - Without Battery |
| Dimensions: | 2.68" Height x 2.09" Width x 4.45" Depth |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Hard Drive Memory Card |
| Video Capture Format: | SD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 720 x 480 |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 60 GB |