JVC GZR10A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZR10A |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Lens Features | |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 40.5 mm to 1620 mm |
| Optical Zoom: | 40 X |
| Digital Zoom: | 200 X |
| Focal Length: | 2.9 mm to 116 mm |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MPEG |
| General Features | |
| Environmental Protection: | Water Proof Shock Proof Freeze Proof Dust Proof |
| Additional Features: | Touch Screen |
| Power | |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 4.5 hour(s) |
| Dimensions | |
| Weight: | 0.62 lbs |