JVC GZX900US Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | JVC |
| SKU: | GZX900US |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.42" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 5 X |
| Digital Zoom: | 200x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card |
| Video Capture Format: | AVCHD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Optical |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.80 in |
| Interface Connection: | 1 x HDMI Digital Audio/Video Out 1 x USB 2.0 USB 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 8.80 oz |
| Dimensions: | 2.60" Height x 1.46" Width x 4.88" Depth |