Kodak 1268929 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Kodak |
| SKU: | 1268929 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.40" |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MOV (QuickTime) MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Interface Connection: | A/V Input HDMI USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Power | |
| Power Source: | Lithium Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 3.88 oz |
| Dimensions: | 4.46" Height x 2.44" Width x 0.85" Depth |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 6.30 mm |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 128 MB |