Kodak 1515246 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Kodak |
| SKU: | 1515246 |
| Product Type | |
| Product Type: | Pocket Camcorder |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 1/3.2" |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 4x |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Memory Card Flash Memory |
| Video Capture Format: | Full HD |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Dimensions | |
| Weight: | 4.41 oz |
| Additional Specifications | |
| Product Model: | ZX5 |
| Brand Name: | Kodak |
| Country of Origin: | China |
| Maximum Frame Rate: | 60 fps |
| Battery Built-in: | Yes |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Effective Image Resolution: | 5 Megapixel |
| Total Camcorder Resolution: | 5 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 1080 |
| Progressive Scan: | Yes |
| Focal Length (35mm Equivalent): | 5.50 mm |
| Cable Connectors: | HDMI (Type A) |