Kodak 8687188 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Kodak |
| SKU: | 8687188 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.22" |
| Video Recording | |
| Video Capture Format: | MOV (QuickTime) |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1280 x 720 |
| Recording Media: | Flash Memory Memory Card |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 2.4 in |
| Interface Connection: | A/V Output Component Video USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Flash Memory Capacity: | 128 MB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Dimensions | |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 2.5 in |
| Depth: | 0.9 in |
| Weight: | 3.77 oz |
| Dimensions: | 4.49" Height x 2.52" Width x 0.93" Depth |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | Not Applicable |
| Digital Zoom: | 2x |
| Additional Specifications | |
| Comb Filter: | 974 |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| White Balance Modes: | Auto |
| Product Model: | Zi6 |
| Product Series: | Z |
| Brand Name: | Kodak |
| Maximum Frame Rate: | 60 fps |
| Battery Rechargeable: | Yes |
| Battery Include: | Yes |
| Total Camcorder Resolution: | 1.6 Megapixel |
| Maximum Video Lines: | 720 |
| Progressive Scan: | Yes |