RCA EZ201 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | RCA |
| SKU: | EZ201 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage MultiMediaCard SD Memory Card |
| Video Capture Format: | AVI |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| Built-in Memory: | 512 MB |
| LCD Screen Size: | 1.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Docking Station |
| Flash Memory Capacity: | 512 MB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Dimensions | |
| Height: | 4.47 in |
| Width: | 2.47 in |
| Depth: | 0.97 in |
| Weight: | 8.8 oz |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 2x |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | Battery Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Case Carrying Strap |
| Video Broadcast Standards: | NTSC (analog) |
| Built-in Memory: | 512 MB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Flash: | Flash Not Included |
| Focus Features: | Auto Focus |
| White Balance: | Auto |
| Frequency Band: | Record Video Clips Low-light Sensitivity Up to 60 minutes of video through Internal Memory |
| Product Model: | EZ201 |
| Brand Name: | Technicolor |
| Product Line: | Small Wonder |