RCA EZ207 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | RCA |
| SKU: | EZ207 |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage microSD Card SD Card SDHC Card |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Video Capture Format: | SD |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 1.5 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 256 MB |
| Removable Flash Memory Included: | 1 GB |
| Power | |
| Power Source: | AA |
| Dimensions | |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 2.4 in |
| Depth: | 1.1 in |
| Weight: | 12 oz |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 256 MB |