Sakar DVR510N Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sakar |
| SKU: | DVR510N |
| Image Processor | |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Lens Features | |
| Digital Zoom: | 8 X |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage SD Card SDHC Card |
| Video Capture Format: | AVI |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| LCD Screen Size: | 1.8 in |
| Interface Connection: | A/V Output USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 8 MB |
| Removable Flash Memory Included: | 2 GB |
| Power | |
| Power Source: | AAA |
| Dimensions | |
| Height: | 4.37 in |
| Width: | 2.36 in |
| Depth: | 0.87 in |
| Additional Specifications | |
| Built-in Memory: | 8 MB |