Swann Communications SW244TDV Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Swann Communications |
| SKU: | SW244TDV |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Video Recording | |
| Recording Media: | Internal Storage miniSD Card |
| Video Capture Format: | MPEG-4 |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| General Features | |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus |
| Built-in Memory: | 128 MB |
| Power | |
| Power Source: | Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery |
| Dimensions | |
| Height: | 3.8 in |
| Width: | 3.1 in |
| Depth: | 12.7 in |
| Weight: | 18.3 oz |