Toshiba GSCR60 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Toshiba |
| SKU: | GSCR60 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.27" |
| Lens Features | |
| Optical Zoom: | 10 X |
| Digital Zoom: | 20x |
| Filter Diameter: | 30.50 mm |
| Video Recording | |
| Recording Media: | SD Memory Card |
| Video Capture Format: | MPEG-2 |
| Image Stabilization: | Electronic |
| General Features | |
| Built-in Memory: | 60 GB |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Docking Station |
| Hard Drive Capacity: | 60 GB |
| Dimensions | |
| Weight: | 14.46 oz Approximate - without battery 1.04 lbs Approximate - with battery |
| Dimensions: | 4.69" Height x 2" Width x 2.78" Depth - Approximate |
| Additional Specifications | |
| Included Components: | AC Adapter Cables Docking Station Editing Software |
| Built-in Memory: | 60 GB |
| Exposure Settings: | Auto Exposure |
| Focus Features: | Auto Focus |
| Frame Rate at Max Resolution: | 9.6 Mbps |
| Total Pixels: | 2000000 |
| White Balance: | Auto |