CT2K8G3S160BM is a 16GB kit consisting of (2) 8GB DDR3L (DDR3 low voltage) 1.35V Notebook module that operates at speeds up to 1600 MT/s and has a CL11 latency. It is dual voltage and can operate at 1.35-Volt and 1.5-Volt. It is Unbuffered and is non-ECC. It conforms to the industry standard SODIMM layout of 204-Pins and is compatible with computers that take DDR3 SODIMM memory.
| Basic Info |
| Brand: | Video Systems |
| SKU: | MAC50 |
| Lens Features |
| Optical Zoom: | 4 X |
| General Features |
| Environmental Protection: | Water Proof |
| Flash Memory Capacity: | 32 GB |
| Power |
| Power Source: | Lithium-Ion Battery |
| Battery Life: | 2.5 hour(s) |
| Dimensions |
| Height: | 2.5 in |
| Width: | 2.5 in |
| Depth: | 2.25 in |
| Weight: | 5.5 oz |
Video Systems ACG27CA