Canon 0209B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0209B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8200000 |
| Effective Megapixels: | 8 Megapixel |
| Total Pixels: | 8200000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Other Features | |
| Camera Body Only: | Yes |
| LCD Screen Size: | 1.80 in |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 3.7 in |
| Width: | 5 in |
| Depth: | 2.7 in |
| Weight: | 17.1 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |