Canon 0296B038 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0296B038 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Effective Megapixels: | 12.8 Megapixel |
| Total Pixels: | 13300000 |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Camera Body Only: | Body Only |
| Flash: | Auto Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR Camera |
| Storage | |
| Memory Card Support: | CompactFlash (CF) Card Microdrive |
| Dimensions | |
| Height: | 6 in |
| Width: | 4.4 in |
| Depth: | 3 in |
| Weight: | 1.79 lbs |
| Additional Specifications | |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Carrying Strap |
| Max Horizontal Image Resolution: | 4368 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2912 pixels |
| Power Source: | Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 8000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 30 sec. |
| Bulb Setting: | Yes |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Focus Lock Manual Focus Multiple Point Focusing Predictive Focusing |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 50 800 |
| Metering Characteristics: | Evaluative Spot TTL |
| Number of Resolution Modes: | 3 |
| White Balance: | Auto Bracketing Manual Preset Modes |
| Continuous Shooting Speed: | 3 frames/s (fps) |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |