Canon 0929B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 0929B001 |
| Storage | |
| Memory Type: | MMC SD Memory Card |
| Image Processor | |
| Effective Megapixels: | 4 Megapixel |
| Total Pixels: | 4200000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 3.2 X |
| Digital Zoom: | 3.6x |
| Focal Length: | 5.40 mm to 17.30 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 1.80 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Flash OFF Flash ON Red-eye Reduction |
| Interface Connection: | 1 x USB |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.29 oz |
| Height: | 2.0 in |
| Width: | 4.1 in |
| Depth: | 1.6 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 64 ISO 100 ISO 200 ISO 400 |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Auto Manual Stitch Assist Movie Portrait Night Snapshot Kids & Pets Indoor Foliage Snow Beach Fireworks Super Macro Color Accent Color Swap Continuous Shooting: 2.3 shots/sec |
| Viewfinder Type: | Optical |
| Product Series: | A |
| Lens Construction: | 7 Elements in 6 Groups |
| Autofocus Points: | 5 |
| Maximum Image Resolution: | 2272 x 1704 |
| Maximum Frame Rate: | 30 fps |
| Number of Batteries Support: | 2 |
| Battery Built-in: | No |
| Battery Include: | Yes |
| Longest Shutter Speed: | 1 Second |
| Shortest Shutter Speed: | 1/2000 Second |
| HD Movie Mode: | No |