Canon's EOS 30D brings proven EOS technology to a new level, giving photographers an unbeatable photographic experience. The EOS 30D incorporates a host of new features with Canon's highly acclaimed 8.2 megapixel CMOS sensor and DIGIC II Image Processor. The EOS 30D includes enhanced operational features such as a new 2.5 inch LCD monitor, true spot metering, a durable new shutter mechanism and Canon's Picture Style feature, all in an sturdy, magnesium-clad body. With all these new features the EOS 30D is truly perfection, refined. Vertical-travel, machanical, focal-plane shutter with 1/8000 to 30 second shutter speeds Auto pop-up/retractable Built-in Flash with 17mm lens focal length coverage (27mm in 35mm format); External PC Terminal for optional EX Series Speedlites Drive Modes - Single, Continuous (High-speed approx 5fps / low-speed approx 3 fps), and Self-timer (10sec/2sec) 2.5 LCD Monitor with up to 170* H/V viewing angle and 5-level brightness control; Eye-level SLR Viewfinder with fixed pentaprism 6 Picture Style settings - Standard, Portrait, Landscape, Neutral, Faithful, and Monochrome Direct Printing to CP/SELPHY Compact Printers, PIXMA Photo Printers, and PictBridge compatible printers via IFC-400PCU USB cable Uses Canon BP-511/BP-511A/BP-512/BP-514 batteries (Up to approx 1,100 shots with flash off when using fully charged BP-511A battery); CR2016 Lithium date/time battery Interface - USB 2.0 and Video output (NTSC/PAL) Approximate Unit Dimensions - (WxHxD) 5.7 x 4.2 x 2.9; Unit Weight - 24.7 oz. (Body only)
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1234B004 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 8500000 |
| Effective Megapixels: | 8.2 Megapixel |
| Total Pixels: | 8500000 |
| Lens Features |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Flash: | Accessory Shoe TTL Auto Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out |
| Dimensions |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 2.9 in |
| Weight: | 24.7 oz |
| Storage |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Self Timer |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Carrying Strap Remote Control |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3504 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2336 pixels |
| Power Source: | DC Input Rechargeable Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 8000 1/f |
| Minimum Shutter Speed: | 30 sec. |
| Bulb Setting: | Yes |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Focus Lock Manual Focus Multiple Point Focusing Predictive Focusing |
| ISO Equivalencies: | 100 1000 125 160 1600 200 250 320 3200 400 500 640 800 |
| Metering Characteristics: | Evaluative Multi-Segment Spot TTL |
| Number of Resolution Modes: | 3 |
| White Balance: | Auto Bracketing Manual Preset Modes |
| Shutter Lag: | 65 ms |
| Number of Scene Modes: | 9 |
| Continuous Shooting Speed: | 5 frames/s (fps) |
Canon 3633B001Canon 1101B001