Canon 1236B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1236B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10100000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Max Aperture: | 3.5 1/f |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Interface Connection: | USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Flash: | Auto Flash |
| Dimensions | |
| Height: | 3.71 in |
| Width: | 4.98 in |
| Depth: | 2.56 in |
| Weight: | 1.12 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |