Canon 1267B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1267B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10400000 |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10400000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 3 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Digital Zoom: | 4x |
| Storage | |
| Installed Memory: | 32 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1024 x 768 |
| Flash: | Built-in Flash |
| Interface Connection: | Audio - Out (Unspecified) USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| Dimensions | |
| Height: | 2.35 in |
| Width: | 3.59 in |
| Depth: | 1.11 in |
| Weight: | 5.82 oz |
| Additional Specifications | |
| Parent Retsku: | B000JCUZSQ |