Canon 1285B001 10.0 Megapixel Powershot(R) G7 Digital Camera 10.0 Megapixel Digital Camera With 6X Optical Zoom;Optical Image Stabilizer Technology For Steady, Long-Zoom Shooting;Digic(R) Iii Image Processor With Face Detection Technology For Superior Image Quality, Fast Operation & Low-Power Consumption;2.5" Large Lcd Monitor With Wide Viewing Angle For Easier On-Camera Viewing;Iso 1600 To Reduce Image Blue & Expand Low-Light Shooting Capability;Compatible With A Number Of Auxiliary Lenses & Eos Speedlite Flashes For Extended Photographic Capabilities ;Easy To Access Iso & Mode Dials For Convenient, Customized Shooting; Improved High-Resolution Movie Mode At 15 Fps Xga ;(1024 X 768); Print/Share Button For Easy Direct Printing & Downloading Plus Id Photo Print & Movie Print With Canon(R) Cp & Selphy(Tm) Compact Photo Printers;Includes: Powershot(R) G7 Body, Lithium Battery Pack Nb-2Lh, Battery Charger Cb-2Lw, Secure Digital Memory Card(Tm) Sdc-32M, Wrist Strap Ws-700, Digital Camera Solution Cd-Rom, Usb Interface Cable Ifc-400Pcu & Av Cable Avc-Dc300 10.0 Megapixel Powershot(R) G7 Digital Camera
| Basic Info |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1285B001 |
| Image Processor |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10400000 |
| Effective Megapixels: | 10 Megapixel |
| Total Pixels: | 10400000 |
| Lens Features |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 6 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Other Features |
| LCD Screen Size: | 2.5 in |
| Image Stabilization: | Optical |
| Maximum Video Capture Resolution: | 1024 x 768 |
| Flash: | Accessory Shoe |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions |
| Height: | 2.83 in |
| Width: | 4.19 in |
| Depth: | 1.67 in |
| Weight: | 11.3 oz |
| Storage |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card MultiMediaCard (MMC) |
| Removable Flash Memory Included: | 32 MB Secure Digital (SD) Card |
Canon 3633B001Canon 1773B001