Canon 1774B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1774B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 7400000 |
| Effective Megapixels: | 7.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 7400000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital Compact |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 2.6 1/f |
| Digital Zoom: | 4x |
| Storage | |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB |
| Memory Type: | Secure Digital (SD) Card MultiMediaCard (MMC) Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Other Features | |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Built-in Auto Flash Flash Cancel (Off) Forced / Fill Flash Red-Eye Reduction Slow Speed Sync |
| Interface Connection: | Audio - Out (Unspecified) USB - Universal Serial Bus Video - Out (Unspecified) |
| LCD Screen Size: | 2.50 in |
| Dimensions | |
| Height: | 2.52 in |
| Width: | 3.59 in |
| Depth: | 1.70 in |
| Weight: | 5.82 oz |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Microphone Speaker |
| Max Focal Length: | 23.2 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3072 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2304 pixels |
| Max Zoom: | 16 X |
| Min Aperture: | 8 1/f |
| Min Focal Length: | 5.8 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | (2) AA Battery Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 2000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Face Recognition Auto Focus Multiple Point Focusing Spot Focus |
| Maximum Frame Rate: | 60 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | AVI MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 400 80 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Spot TTL |