Canon 1775B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1775B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Number of Image Sensor Pixels: | 7400000 |
| Effective Megapixels: | 7.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 7400000 |
| Lens Features | |
| Lens Mount: | Fixed |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4 X |
| Max Aperture: | 8 1/f |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Focal Length: | 5.80 mm to 23.20 mm |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 (VGA) |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 2.3 in |
| Width: | 3.6 in |
| Depth: | 1.7 in |
| Weight: | 5.7 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB MultiMediaCard (MMC) |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Self Timer Voice Memo Recorder |
| Image Format: | JPEG |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap Microphone Recording Media Speaker |
| Max Focal Length: | 23.2 mm |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3072 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2304 pixels |
| Max Zoom: | 16 X |
| Min Aperture: | 2.6 1/f |
| Min Focal Length: | 5.8 mm |
| Min Focus Distance: | 2 in |
| Power Source: | (2) AA Battery Nickel Metal Hydride (NiMH) Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 15 sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 2000 1/f |
| Bulb Setting: | No |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Multiple Program Modes |
| Focus Features: | Auto Focus Focus Lock |
| Maximum Frame Rate: | 30 frames/s (fps) |
| Video Capture Format: | MJPEG |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Image Sensor Size: | 0.4 in |
| ISO Equivalencies: | 100 200 400 80 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Spot |
| Number of Resolution Modes: | 8 |
| White Balance: | Auto Pr |
| Number of Scene Modes: | 12 |
| Continuous Shooting Speed: | 1.7 frames/s (fps) |