Canon 1784B001 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1784B001 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CCD |
| Effective Megapixels: | 5 Megapixel |
| Total Pixels: | 5300000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Point & Shoot Digital Camera |
| Optical Zoom: | 4 X |
| Digital Zoom: | 4x |
| Focal Length: | 5.40 mm to 21.60 mm |
| Storage | |
| Memory Type: | MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card Secure Digital High Capacity (SDHC) Card |
| Removable Flash Memory Included: | 16 MB MultiMediaCard (MMC) |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 2 in |
| Maximum Video Capture Resolution: | 640 x 480 |
| Flash: | Auto Flash Red-eye Reduction Flash ON Flash OFF |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Audio/Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Weight: | 5.82 oz |
| Height: | 2.0 in |
| Width: | 4.2 in |
| Depth: | 1.6 in |
| Additional Specifications | |
| Frequency Band: | Sensitivity: Auto ISO 80 ISO 100 ISO 200 ISO 400 Menu Languages: English German French Dutch Danish Finnish Italian Norwegian Swedish Spanish Simplified/Traditional Chinese Japanese Russian Portuguese Korean Greek Polish Czech Hungarian Turkish Thai Arabic Romanian Ukrainian |
| Camera Modes: | Shooting Modes: Auto Camera M Super Macro Movie Special Scene: Portrait Foliage Snow Beach Fireworks Indoor Kids & Pets Night Snapshot Photo Effects: Vivid Neutral Sepia Black & White Custom Continuous Shoot |