Canon 1888B002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1888B002 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10700000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10700000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Flash: | Auto Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 6.2 in |
| Width: | 6.1 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 2.55 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card Secure Digital (SD) Card |
| Memory Card Support: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| Description: | EOS-1D Mark III 10 MP Digital SLR Camera |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer Voice Memo Recorder Water Resistant |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB External Battery Charger Microphone |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3888 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2592 pixels |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| SKU: | DCAN1888B002US |
| Maximum Shutter Speed: | 8000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 30 sec. |
| Bulb Setting: | Yes |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Manual Focus Multiple Point Focusing Predictive Focusing Spot Focus |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 50 6400 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Multi-Segment Spot TTL |
| Number of Resolution Modes: | 4 |
| White Balance: | Auto Bracketing Manual Preset Modes |