Canon 1901B004 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 1901B004 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 10500000 |
| Effective Megapixels: | 10.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 10500000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Flash: | Auto Flash |
| Interface Connection: | 1 x USB 1 x Video Out 1 x DC Power In |
| Dimensions | |
| Height: | 4.2 in |
| Width: | 5.7 in |
| Depth: | 2.9 in |
| Weight: | 1.63 lbs |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger |
| Max Horizontal Image Resolution: | 3888 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 2592 pixels |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 8000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 30 sec. |
| Bulb Setting: | Yes |
| Exposure Settings: | AE Lock Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Focus Lock Manual Focus Multiple Point Focusing Predictive Focusing |
| ISO Equivalencies: | 100 1600 200 3200 400 800 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Multi-Segment Spot TTL |
| Number of Resolution Modes: | 3 |
| White Balance: | Auto Bracketing Manual Preset Modes |
| Shutter Lag: | 0.059 second(s) |
| Number of Scene Modes: | 6 |
| Continuous Shooting Speed: | 6.5 frames/s (fps) |
| Focal Length Conversion Factor (SLR): | 1.6 |
| Exposure Compensation Range (±): | 2 EV |