Canon 2011B002 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Canon |
| SKU: | 2011B002 |
| Image Processor | |
| Image Sensor: | CMOS |
| Number of Image Sensor Pixels: | 21900000 |
| Effective Megapixels: | 21.1 Megapixel |
| Total Pixels: | 21900000 |
| Lens Features | |
| Camera Type: | Digital SLR |
| Lens Mount: | Interchangeable |
| Other Features | |
| LCD Screen Size: | 3 in |
| Camera Body Only: | Yes |
| Interface Connection: | Remote Terminal USB - Universal Serial Bus Video - RCA Composite Video |
| Image Stabilization: | Not Applicable |
| Flash: | Auto Flash |
| Dimensions | |
| Height: | 6.3 in |
| Width: | 6.1 in |
| Depth: | 3.1 in |
| Weight: | 42.5 oz |
| Storage | |
| Memory Type: | CompactFlash (CF) Card Secure Digital (SD) Card |
| Memory Card Support: | CompactFlash (CF) Card |
| Additional Specifications | |
| General Features: | Photo Date/Time Stamping Pictbridge Support Self Timer Voice Memo Recorder Water Resistant |
| Image Format: | JPEG RAW |
| Included Components: | Cables - Audio/Video Cables - USB Carrying Strap External Battery Charger Power Adapter |
| Max Horizontal Image Resolution: | 5616 pixels |
| Max Vertical Image Resolution: | 3744 pixels |
| Power Source: | DC Input Lithium Ion Battery |
| Maximum Shutter Speed: | 8000 1/x sec. |
| Minimum Shutter Speed: | 30 sec. |
| Bulb Setting: | Yes |
| Exposure Settings: | AE Lock Aperture Priority Auto Exposure Exposure Bracketing Manual Exposure Multiple Program Modes Shutter Priority |
| Focus Features: | Auto Focus Focus Lock Manual Focus Multiple Point Focusing Predictive Focusing Spot Focus |
| Image Sensor Quantity: | 1 |
| Metering Characteristics: | Center-weighted Evaluative Multi-Segment Spot TTL |
| Number of Resolution Modes: | 6 |
| White Balance: | Auto Bracketing Manual Preset Modes |
| Continuous Shooting Speed: | 5 frames |